SelfEdu24 by Aneta Lange-Kępczyńska

Zaloguj
Z dzidziusiem na basen

Z dzidziusiem na basen - czy to dobry pomysł?

Zabawa w wodzie dostarcza maluszkom wiele pozytywnych doznań, a do tego wpływa korzystnie na ich psychiczny i fizyczny rozwój. Jeśli decyzja o pójściu z dzidziusiem na basen była przemyślana, skonsultowana z pediatrą i poprzedzona odpowiednim przygotowaniem w domu, możemy oczekiwać samych korzyści. Zajęcia na basenie można rozpocząć już z 3-miesięcznym maleństwem.

Woda to naturalne środowisko dla nich, doskonale znane im z okresu płodowego. Nic więc dziwnego, że kilkunastotygodniowe niemowlęta mają naturalną umiejętność nurkowania. Niestety wraz z upływem czasu tracą ją, jeśli nie była rozwijana. Dlatego warto pamiętać, że do ok. 6-8 miesiąca życia dzidziuś nie boi się wody i co ciekawe, nie otwiera ust, kiedy się w niej zanurza. Jeśli wykorzystamy ten sprzyjający moment, znacznie łatwiej będzie nam oswoić maluszka z basenem i oszczędzimy mu późniejszych, niepotrzebnych stresów związanych z nauką pływania.

Pływanie kształtuje osobowość
Co więcej, według badań australijskich naukowców z Griffith Institute for Educational Research, wynika, że umiejętność pływania może mieć niebagatelny wpływ na dorosłe życie dzieci. Maluchy, które rozpoczęły naukę pływania we wczesnym okresie rozwoju, opanowują wiele umiejętności szybciej niż ich rówieśnicy, którzy nie uczestniczyli w tego typu zajęciach.

Poza tym zdolność ta buduje ich pewność siebie, wpływa korzystnie na radzenie sobie z lękiem w innych obszarach, a także rozwija umiejętności społeczne. Nic więc dziwnego, że już w starożytności pływanie było traktowana na równi z umiejętnością pisania, czy czytaniaJ.

Poczucie bezpieczeństwa
Ważną rolę odgrywa także aspekt bezpieczeństwa. Dzieci, które opanowały sztukę pływania, będą miały większą szansę, aby poradzić sobie także w ekstremalnych sytuacjach. Dla przykładu, w Stanach Zjednoczonych, gdzie istnieje wiele basenów przydomowych, organizowane są dla niemowląt specjalne kursy „przetrwania w środowisku wodnym”. W czasie takich zajęć uczy się maluchy natychmiastowego obracania na plecy w wodzie, aby uniknąć nieszczęśliwego wypadku, gdy np. wpadną do basenu. Dzięki temu rosną ich szanse na przeżycie.

Inne zalety pływania
W Polsce zajęcia na basenie dla niemowląt cieszą się coraz większą popularnością. Oczywiście w tym wieku trudno mówić o nauce pływania, jest to raczej forma oswajania dzieci z wodą, ale ćwiczenia te dostarczają mnóstwo korzyści m.in. odprężają je, rozwijają osobowość, budują pewność siebie, pogłębiają więź z rodzicami i budują zaufanie, a także zwiększają odporność dziecka na infekcje.

Zanim pójdziesz z dzieckiem na basen
Zanim jednak rodzic wybierze się z maleństwem na basem, powinien skonsultować swoją decyzję z lekarzem, czy nie ma jakiś przeciwwskazań, aby rozpocząć ćwiczenia w wodzie. Warto wybrać też odpowiedni basen, gdzie organizowane są grupowe zajęcia z pływania oraz wcześniej przygotować dzidziusia do kontaktu z wodą. Chodzi o pluskanie wodą w trakcie kąpieli, oblewanie główki, przyzwyczajenie do niższej temperatury 34-35 stopni Celsjusza. Trzeba też pamiętać o skompletowaniu wszystkich niezbędnych rzeczy na basen – wodoodpornej pieluszki, majteczek lub kostiumu, czepka kąpielowego, ręcznika, kosmetyków (żelu do mycia, kremu i szczotki do włosów), a z czasem też klapek, gdy maluch zacznie samodzielnie chodzić. Pamiętajmy też, że po basenie dzieci często mają wzmożony apetyt, więc warto zabrać ze sobą „coś” do zjedzenia i picia.

Potem pozostaje już tylko rozpierająca duma rodzica, gdy dzidziuś z uśmiechem pokonuje kolejne bariery i z każdą wizytą na basenie radzi sobie coraz lepiej w wodzie.

selfedu24TAGIselfedu24
pewność siebie rozwój dziecka
selfedu24KOMENTARZEselfedu24
selfedu24INSTAGRAMselfedu24

@selfedu24.pl
Copyright © 2015 Wszelkie prawa zastrzeżone, selfedu24.pl
Projekt i wykonanie: skyagency.pl - strony internetowe