SelfEdu24 by Aneta Lange-Kępczyńska

Zaloguj
Wirus strachu w firmie

Wirus strachu w firmie - groźniejszy niż grypa?

Zapewne słyszałeś o tym, że stres jest zaraźliwy. Można go złapać równie łatwo jak wirusa grypy, wystarczy przebywać w środowisku ludzi przestraszonych. Większość ludzi z łatwością przejmuje negatywne emocje, no może za wyjątkiem psychopatów, których system odpornościowy błyskawicznie potrafi uporać się z niechcianym odczuciem. Zatem jeśli tak jest, pojawia się pytanie, jak groźny dla organizacji może być długoterminowy stres?

Odpowiedź brzmi – „bardzo”, a jego efekty z pewnością będą - wcześniej czy później - zauważalne w wyniku finansowym firmy.

Temat stresu był wielokrotnie badany przez psychologów. Wg amerykańskiej neurobiolog kognitywnej Lilianne Mujica-Parodi z Uniwersytetu Stony Brook w Nowym Jorku, sam zapach potu ludzi będących w stresie może znacząco oddziaływać na innych, przebywających w ich otoczeniu, wywołując u nich większe pobudzenie w mózgu w obszarach związanych z przetwarzaniem strachu (jądro migdałowate i podwzgórze).

Zatem wyobraźmy sobie, jak mocno strach może oddziaływać na organizację, mnożąc się jak wirus, jeśli znajdzie podatny grunt. A powodów do jego wystąpienia może być wiele, np. napięcia spowodowane rozpoczęciem gorącego sezony sprzedaży, lub zamknięciem roku, reorganizacją towarzyszącą fuzjom, przejęciom, a także zmianami władz spółki, które często idą w parze z nowymi wizjami rozwoju. Czasami wystarczy, że pojawi się nowy, bardziej wymagający szef…

Przedsiębiorcy na ogół mają świadomość, że stres wpływa niekorzystnie na organizację, powodując spadek zaangażowania pracowników, co z kolei przekłada się na gorszą efektywność organizacji. Jednak wg badań psychologów z Uniwersytetu Stanowego w San Francisco, firmy mogą nie doszacowywać negatywnych skutków reakcji na stres, zakładając, że negatywne zachowania występują bezpośrednio po wystąpieniu stresującej sytuacji, a więc mają charakter krótkoterminowy.

Tymczasem jak pokazały wyniki badań dra Kevina Eschelmana, psychologa specjalizującego się w problemach organizacyjnych z Uniwersytetu Stanowego w San Francisco, z tym bywa różnie. Wielu pracowników „tkwi w zawieszeniu” tygodniami lub miesiącami, aż w końcu podejmują działania przeciwne do zamierzonych, np. zaczynają przebywać na wydłużonych lunchach, a nawet kradną materiały biurowe. W rezultacie, problem strat związanych ze stresem, który szacuje się, że może kosztować przedsiębiorstwa miliardy dolarów rocznie, w rzeczywistości może mieć znacznie większą skalę. Organizacje nie biorą pod uwagę długoterminowych kosztów związanych z tego typu opóźnionymi reakcjami na stres.

Dlatego pamiętajmy o tym, że wysoki poziom stresu w środowisku pracy może doprowadzić do bezproduktywnych i niekorzystnych zachowań także w dłuższej perspektywie. Jeśli planujemy zmiany w ramach organizacji, zadbajmy o dobrą komunikację oraz programy adekwatne do potrzeb, które rozładują napięcie i pozwolą pracownikom lepiej radzić sobie ze stresem

selfedu24TAGIselfedu24
stres organizacja
selfedu24KOMENTARZEselfedu24
selfedu24INSTAGRAMselfedu24

@selfedu24.pl
Copyright © 2015 Wszelkie prawa zastrzeżone, selfedu24.pl
Projekt i wykonanie: skyagency.pl - strony internetowe