SelfEdu24 by Aneta Lange-Kępczyńska

Zaloguj
Wiedźmy, macochy, wilkołaki

Wiedźmy, macochy, wilkołaki - czytać o nich dzieciom?

„Zabierz Śnieżkę do ciemnego lasu i zabij ją. A na dowód, że to uczyniłeś, przynieś mi jej serce…” – to tylko jeden z fragmentów, doskonale znanych nam, najpiękniejszych bajek dla dzieci, w nowszych wersjach wypowiedziany przez macochę Śnieżki, a w starszych - co bardziej szokujące - przez zazdrosną matkę królewny. Czy aby na pewno czytać je lub opowiadać dzieciom?  

Temat bajek i zalet wynikających z ich czytania dzieciom poruszałam już w artykule „Bajki na dobranoc – ale po co”.  Ale jak wybrać tę odpowiednią dla dziecka, która będzie sprzyjać wyciszeniu, zasypianiu, a nie potęgować lęki? Czy „omijać dużym łukiem” te bajki, w których występują potwory, czarownice, wilki, itp.?

Ten dylemat może dotyczyć znacznej części bajek, które towarzyszyły nam w dzieciństwie - „Czerwonego Kapturka” (w którym wilk pożera babcię), „Śpiącej Królewny” (w której zła wróżka rzuca na małą dziewczynkę zły czar, że gdy dorośnie, ukłuje się wrzecionem w palec i umrze), „Królowej Śniegu” (władczyni lodowatej krainy, pozbawionej jakichkolwiek uczuć i serdeczności), czy „Jasia i Małgosi” (które ojciec porzuca w lesie na pastwę złej czarownicy). To przecież postacie, które są z nami od 1697 i 1812 roku…, wywodzące się z baśni ludowych. Zatem?

Otóż wnioskując z badań brytyjskich naukowców, którzy określili cechy idealnej bajki, wynika, że nie ma co bać się tych strasznych postaci. Dzieci lubią smoki, czarodzieje, wróżki, historie, które rozgrywają się na mitycznych zamkach i przenoszą je w świat magii oraz nieograniczonej wyobraźni. Co więcej, cieszą się i ekscytują niebezpieczeństwem, które czyha na ich głównego bohatera, bo na koniec i tak zatriumfuje on nad wszelkimi siłami ciemności. Każda bajka ma przecież szczęśliwe zakończenie :).  

Naukowcy, w oparciu o wyniki badań 2000 rodziców i ich dzieci, określili też idealną długość opowiadanej lub czytanej bajki na dobranoc, która jak się okazało, powinna trwać zaledwie 8,6 minuty :). Jak pokazało również badanie, ponad połowa dzieci uważała za zabawne te historie, w których opowiadający bajkę, wcielał się w postacie i mówił ich „prawdziwym” głosem.

Zatem życzę Wam wielu radosnych i twórczych wieczorów z Waszymi pociechami. Uważnie obserwujcie swoje dzieci i opowiadajcie im te historie, które wzbudzają ich największą ciekawość oraz dostarczają najwięcej radości.

Moja 3,5 letnia córeczka uwielbia historię o królewnie i złej czarownicy, zamieszkującej drugi zamek. Chce, aby powtarzać ją w nieskończoność, ostatnio nawet sama mi ją opowiadała na dobranoc :).

Więcej:

http://www.telegraph.co.uk/news/health/children/11828048/The-secrets-of-the-perfect-bedtime-story-revealed.html

http://www.dailymail.co.uk/news/article-3213645/Recipe-perfect-bedtime-story-Ideal-tale-lasts-eight-half-minutes-includes-dragon-princess-wizard-fairy-research-reveals.html

https://www.psychologytoday.com/blog/dreaming-freud/201406/the-importance-fairy-tales 

selfedu24TAGIselfedu24
psychologia wychowania czytanie bajek dziecko
selfedu24KOMENTARZEselfedu24
selfedu24INSTAGRAMselfedu24

@selfedu24.pl
Copyright © 2015 Wszelkie prawa zastrzeżone, selfedu24.pl
Projekt i wykonanie: skyagency.pl - strony internetowe