SelfEdu24 by Aneta Lange-Kępczyńska

Zaloguj
Potencjał mózgu dziecka

Potencjał mózgu dziecka - nowe odkrycia?

Ćwiczenia fizyczne zwiększają sprawność i moc mózgu dzieci oraz młodzieży. Zatem czas spędzony z dala od lekcji, przeznaczony na aktywność fizyczną, nie jest czasem straconym dla rozwoju umysłowego dziecka – wynika z oświadczenia opublikowanego 29 czerwca br. przez zespół 24 międzynarodowych ekspertów w dziedzinie rozwoju i wychowania dzieci, opublikowanego przez British Journal of Sports Medicine.

Obejmuje ono 21 odrębnych oświadczeń poruszających cztery wiodące tematy dotyczące rozwoju dzieci w wieku 6-18 lat związane z: kondycją i zdrowiem, wydajnością intelektualną, zaangażowaniem, motywacją i dobrym samopoczuciem oraz integracją społeczną.

Stwierdzono, że aktywność fizyczna jest dobra dla rozwoju mózgu dzieci i młodzieży. Nawet pojedyncza sesja umiarkowanie energicznej aktywności fizycznej ma natychmiastowy pozytywny wpływ na funkcje mózgu, intelektu oraz wyniki w nauce. Sesja aktywności fizycznej przed, w trakcie i po szkole zwiększa ogólną sprawność intelektualną dziecka.

Ponadto regularna aktywność fizyczna może pomóc w rozwoju ważnych umiejętności życiowych i zwiększyć poczucie własnej wartości, motywacji, pewności siebie i dobrego samopoczucia, a także wzmocnić relacje z rówieśnikami, rodzicami i trenerami.

Czy to nowe odkrycia? Pozytywny wpływ sportu na rozwój fizyczny, psychiczny i umysłowy dziecka zauważyliśmy wspólnie z mężem na przykładzie naszej kilkumiesięcznej córeczki, która uczęszczała na zajęcia z pływania. Widzieliśmy, jak duże znaczenie miało to na jej rozwój. O korzystnym wpływie tego typu zajęć pisałam w artykule „Z dzidziusiem na basen - czy to dobry pomysł?”. Zatem warto pamiętać, aby aktywność fizyczna towarzyszyła dziecku w całym procesie jego rozwoju.

Źródło: sciencedaily.com, "Physical activity boosts kids' brain power, academic prowess". 

selfedu24TAGIselfedu24
rozwój dziecka umysł dziecko
selfedu24KOMENTARZEselfedu24
selfedu24INSTAGRAMselfedu24

@selfedu24.pl
Copyright © 2015 Wszelkie prawa zastrzeżone, selfedu24.pl
Projekt i wykonanie: skyagency.pl - strony internetowe