SelfEdu24 by Aneta Lange-Kępczyńska

Zaloguj
Okulary wyobraźni VR/AR

Okulary wyobraźni VR/AR - wirtualne zanurzenie

Na rynku aż huczy od komentarzy odnośnie cen nowych, wirtualnych „zabawek”.  Producenci najpierw rozbudzili naszą wyobraźnię na temat możliwości i wrażeń, jakie dostarczą nam wirtualne okulary, a teraz kubeł zimnej wody w postaci informacji o cenach. Czy skutecznie poskromi to nasz apetyt na wirtualne zanurzenie? Nie sądzę… 

Wiemy już, że za przyjemność posiadania okularów Oculus Rift (zaprojektowanych przez firmę przejętą w 2014 r. przez Facebook za ok. 2 mld USD) trzeba zapłacić ok. 2500 PLN, od 6 stycznia br. okulary są już dostępne w przedsprzedaży. Z kolei jak donoszą plotki, za PlayStation VR, które planuje wprowadzić Sony w pierwszym półroczu 2016, przyjdzie wydać jeszcze więcej, bo 3500 PLN + koszty wysyłki i podatki. Natomiast cena gogli HTC Vive, które pojawią się w przedsprzedaży 29 lutego br., może położyć na łopatki nie jednego amatora wirtualnych wrażeń - mówi się nawet o 7000 PLN.

No właśnie, czy zatem wirtualne okulary zrewolucjonizują świat komputerowej rozrywki, czy cena wystraszy fanów? Jak pokazuje doświadczenie, zapewne przełkniemy i tę żabę. Podobne reakcje wywoływały w przeszłości ceny konsol do gier, laptopów, smartfonów, etc.

Bez wątpienia wirtualna rzeczywistość była hitem tegorocznych, największych targów elektronicznych w USA „CES 2016”, a okulary do wirtualnej rzeczywistości mogą stać się trendem na 2016 rok. Nie bez przyczyny, w technologię VR/AR inwestują też pozostali kluczowi gracze, np. Samsung (Gear VR), Microsoft (Holo Lens), czy w prostej formie Google (Cardboard).

Technologia wirtualnej rzeczywistości (VR), czy rozszerzonej rzeczywistości (AR) ma olbrzymi potencjał, z którego dziś być może jeszcze nie wszyscy zdają sobie sprawę. To nie jest chwilowa zabawka 3D, którą za moment odłożymy na półkę. Gry to dopiero początek. W przyszłości okulary do wirtualnej rzeczywistości prawdopodobnie wyprą telewizory czy monitory, znajdą zastosowanie w kinach i parkach rozrywki, a także w edukacji, medycynie, podróżach i w sklepach – zarówno tych tradycyjnych, jak i internetowych. Lista zastosowań jest długa.

Te zmiany już mają miejsce. Wystarczy rozejrzeć się dookoła.

Audi ma swój pierwszy wirtualny salon, w którym – dzięki zastosowaniu technologii HTC Vive – klienci mogą oglądać „niemal jak w realu” model samochodu, w kolorystyce i parametrach, dokładnie takich, jakie ich interesują. Z kolei klienci odwiedzający sklepy z odzieżą Tommy Hilfiger, mogą skorzystać z gogli Samsung GearVR i uczestniczyć w „autentycznym” pokazie mody.

Wirtualna technologia, dająca dostęp do przestrzeni 360 stopni, wykorzystywana jest też użytkowo w treningach pilotów i wojska, w modelowaniu prac remontowych i konstrukcyjnych, w medycynie, np. w trakcie planowania i wykonywania operacji chirurgicznych, wirtualnej endoskopii, jak również w nauczaniu – pomocna choćby do wizualizacji anatomii człowieka.

A co nas czeka w przyszłości? Wirtualna rzeczywistość w realu? Dziś są gry, jutro być może czytnik emocji jak w filmie Kathryn Bigelow – Dziwne dni, czy cyfryzacja wizerunku celebrytów w Kongresie futurologów Stanisława Lema… - świadomie oddajemy się technologii, czy to już Matrix? Trzymajmy się na baczności, aby nie zatracić się w wirtualnym świecie :).

selfedu24TAGIselfedu24
wirtualna rzeczywistość wirtualne okulary
selfedu24KOMENTARZEselfedu24
  • 2016-01-29 Selfedu24.pl

    Tak, na razie jest drogo, ale nie tak drogo, jak pierwotnie zakładano, kiedy pisałam ten tekst. Sony i HTC już zakomunikowali ceny i są niższe, choć dla wielu być może jeszcze nie dość przystępne. Zgadzam się, że za dwa lata będzie to w zasięgu ręki dla znaczenie większej grupy odbiorców. Ze świeżych informacji, Apple też już wchodzi w wirtualną rzeczywistość, bardziej w modelu jak Samsung VR - stworzenie gogli z wykorzystaniem telefonu, w tym przypadku iPhona.

  • 2016-01-28 Mariusz Gk

    Wirtualna rzeczywistość to przyszłość w wielu dziedzinach, na razie jest drogo ale za 2 lata powinno być dostępne dla każdego

selfedu24INSTAGRAMselfedu24

@selfedu24.pl
Copyright © 2015 Wszelkie prawa zastrzeżone, selfedu24.pl
Projekt i wykonanie: skyagency.pl - strony internetowe