SelfEdu24 by Aneta Lange-Kępczyńska

Zaloguj
Obudź w sobie radość

Obudź w sobie radość - recepta na udane życie

„Zajrzyj w siebie! W twoim wnętrzu jest źródło, które nigdy nie wyschnie, jeśli potrafisz je odszukać”. Ta ponadczasowa mądrość, płynąca ze słów rzymskiego cesarza Marka Aureliusza, nie traci na swej aktualności. Przywołują ją w swojej pracy z klientami coachowie, psycholodzy, trenerzy rozwoju osobistego i zawodowego. A czy Ty, czerpiesz radość ze swojego życia?

Weź sprawy w swoje ręce
Prawda jest taka, że to Ty jesteś odpowiedzialny za swój los i nikt nie zna Cię lepiej niż Ty sam. Wiesz, co sprawia Ci największą radość, w jakim towarzystwie czujesz się dobrze, co motywuje Cię do dalszych działań.  Kierujesz sobą i bardziej lub mniej świadomie podążasz w określonym kierunku. To Ty decydujesz o swoim życiu, kim się staniesz w przyszłości i co osiągniesz. Zatem jeśli Twoje życie nie spełnia jeszcze Twoich oczekiwań, weź sprawy w swoje ręce i rozpocznij podróż w głąb siebie w poszukiwaniu szczęścia i realizacji marzeń. Pamiętaj, że jest ono zbyt wartościowe, aby upłynęło na robieniu czegoś, co nie sprawia Ci satysfakcji czy radości. Powinna wypełniać je pasja płynąca z głębi Ciebie oraz radość z wykonywania rzeczy małych i wielkich, zgodnych z Twoimi wartościami.

Nigdy nie jest za późno
Jest wiele znanych ludzi na świecie, którzy rozpoczęli swoją karierę po 50. Wśród nich można wymienić np. pułkownika Harlanda Sandersa, amerykańskiego przedsiębiorcę - założyciela sieci KFC, który skończył 66 lat, zanim zdobył fortunę dzięki opatentowaniu swojego przepisu na „Kentucky Fried Chicken”. Wcześniej był strażakiem, sternikiem parowca, sprzedawcą ubezpieczeń, kierowcą i także farmerem.

Być może znasz dzieła Annie Mary Robertson Moses, słynnej amerykańskiej malarki, przedstawicielki sztuki naiwnej, która zaczęła malować w wieku 78 lat i odniosła niebywały sukces. Tematyką jej obrazów były wspomnienia z życia spędzonego na farmie. Jej niektóre obrazy zostały sprzedane za ponad 100 tys. dolarów.

Wielu z Was słyszało zapewne o znanym amerykańskim pisarzu, irlandzkiego pochodzenia, laureacie nagrody Pulitzera, któremu światową sławę przyniosła autobiograficzna powieść Prochy Angeli. Mało kto jednak wie, że jej autor - Frank McCourt zaczął tworzyć dopiero po 65-roku życia. Wcześniej był nauczycielem i prowadził dość zwykłe życie.

Takich przykładów jest naprawdę dużo. Mam nadzieję, że skłonią Cię one do refleksji i zachęcą do aktywnego działania. Bo podziwianie cudzych dokonań i sukcesów, bez podejmowania własnych wyzwań, jest jak oglądanie świata przez szybę, tyle, że nie Ty jesteś jego Bohaterem.

To smutne, że przeważający odsetek ludzi na świecie odkłada swoje marzenia na później, odwlekając w czasie istotne przedsięwzięcia, które mogłyby doprowadzić ich do celu. Rozmyślają i fantazjują na temat tych wszystkich rzeczy, które zrobią „kiedyś”, tylko, że dogodny moment nigdy nie następuje. W efekcie porzucają swoje pragnienia i popadają w rutynę, która z czasem rodzi niezadowolenie, pustkę i frustrację. Ale Ty nie musisz tak się czuć. Jesteś Panem swojego losu i od Ciebie zależy, kiedy szczęście zapuka do Twoich drzwi.   

Jak to zrobić? Stwórz własny plan!
Rozpocznij od stworzenia własnej definicji, czym jest dla Ciebie szczęście. Stwórz mapę marzeń, wyobrażając sobie, że nic Cię w życiu nie ogranicza (ani pieniądze, ani czas, ani wiedza, etc.). A następnie uporządkuj swoje cele według obszarów, które mają dla Ciebie największe znaczenie, np. rodzina, zdrowie, cele zawodowe, relacje społeczne, uznanie, cele duchowe, czy edukacyjne. Najlepiej, jeśli uporządkujesz je w kolejności - od najważniejszych do mniej istotnych, określając ich wagę w skali od 1 do 10. Następnie przyjrzyj się każdemu z nich osobno i określ w procentach poziom jego zaspokojenia, od 0 do 100%. Potem porównaj wagi z poziomem zaspokojenia potrzeb i satysfakcji. Czy wynik jest dla Ciebie zadawalający? Czy najważniejszym dla siebie obszarom poświęcasz najwięcej uwagi w życiu? Jeśli nie, namawiam Cię do bardziej wnikliwej refleksji i pracy nad sobą.

Są różne sposoby dotarcia do celu. Będzie łatwiej, jeśli w drodze tej będzie towarzyszył Ci coach, który wesprze Cię w pokonywaniu trudności, związanych z procesem zmian, wzmocni Twoją pewność siebie, zmotywuje w chwilach słabości do dalszych działań i eksploracji siebie oraz otworzy na nowe możliwości i rozwiązania, których wcześniej nie byłeś (aś) w stanie dostrzec. Jeśli jednak czujesz, że chcesz stawić czoła marzeniom samodzielnie, to po prostu zrób to, ale zacznij działać.

Wróć jeszcze raz do swojej definicji kluczowych obszarów i wartości. Zastanów się:

  • który z nich jest dla Ciebie najważniejszy?
  • który będzie dźwignią/ motywacją do dalszych zmian, jeśli dokonasz w nim poprawy?
  • który najpilniej wymaga podjęcia działań?

Wybierz ten, którym chcesz zająć się w pierwszej kolejności i na nim skup swoją energię. Pamiętaj, że Twój cel musi być mierzalny, a więc precyzyjnie określ, po czym rozpoznasz, że go już zdobyłeś. Wyznacz mu konkretny termin – ambitny, ale realny. Zastanów się, jaką nagrodę sobie przyznasz, gdy go już osiągniesz? To bardzo ważne, aby celebrować swoje sukcesy! Zastanów się, jakie zasoby masz, a jakie musisz pozyskać, aby sprostać wyzwaniu. Kto może Ci pomóc w tej drodze? Następnie zrób plan szczegółowy, a więc spisz wszystko, co musisz zrobić, aby osiągnąć zamierzony cel – krok po kroku. I do dzieła! 

Pomocne wskazówki w drodze do celu
Energia zawsze podąża za uwagą, dlatego kieruj swoje myśli na rzeczy, które będą Ci sprzyjać w drodze do osiągnięcia celu. Jeśli cała Twoja uwaga będzie skierowana na sukces, to Twoja energia podąży za uwagą i znajdziesz sposób, aby go osiągnąć.

Kontroluj swoje efekty i trzymaj samodyscyplinę!

Pamiętaj, że brak działań to też działanie i nikt nie mówi, że będzie łatwo, a rozwiązanie przyjdzie od razu. Czeka Cię intensywna praca nad samym sobą. Jeśli jednak bardzo czegoś pragniesz, to sukces jest gwarantowany. 

selfedu24TAGIselfedu24
coaching; self-coaching
selfedu24KOMENTARZEselfedu24
selfedu24INSTAGRAMselfedu24

@selfedu24.pl
Copyright © 2015 Wszelkie prawa zastrzeżone, selfedu24.pl
Projekt i wykonanie: skyagency.pl - strony internetowe