SelfEdu24 by Aneta Lange-Kępczyńska

Zaloguj
Mistrzostwo

Mistrzostwo - praca czy geny?

Bez wątpienia niektórzy z nas przychodzą na świat obdarzeni wrodzonym talentem, który znajduje swe źródło w genach (mówi się nawet o 50-70%). Jednak to dalsze życie – wychowanie, środowisko, w jakim przebywamy, nasze nastawienie, praktyka i konsekwencja w działaniu decydują o dalszym sukcesie. 

Jak trafnie ujął to Arystoteles - „jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy. Doskonałość nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem”. Dzisiaj wielu badaczy potwierdza tę tezę, precyzując, że potrzeba co najmniej 700 godzin, aby opanować nową umiejętność w sposób biegły, a 10.000 godzin (lub 7 lat) intensywnej pracy, aby wspiąć się na poziom mistrzowski.

Zatem jeśli chcesz być w czymś naprawdę dobry/a, nie trać czasu i weź się do pracy. Skup się na swoich mocnych stronach, ale również nie bagatelizuj słabości, jeśli mają one wpływ na powodzenie Twojego projektu. Twoja najsłabsza umiejętność, spośród tych kluczowych, wyznaczy wielkość Twojego sukcesu. Przemyśl sobie dobrze, jakie kompetencje warto rozwinąć i przygotuj plan, jak to zrobić.

Nie zważaj na lęki. Z pewnością czekają Cię przyjemne i trudne chwile. Z jednej strony, gdy uczysz się czegoś nowego i wdrażasz w życie, Twój mózg uwalnia endorfiny, które wywołują uczucie szczęścia oraz ekscytacji, związane z przyszłością i nagrodą. Z drugiej jednak strony czekają Cię nowe wyzwania, związane z koniecznością przekroczenia granic swoich możliwości oraz opuszczenia przyjemnej strefy komfortu, a Twój wygodny mózg zapewne będzie podpowiadał Ci i utwierdzał w przekonaniu, że obecny stan jest zadawalający i nie warto brnąć dalej… Staw czoła swoim lękom i podążaj naprzód.

Jeśli wybrałeś ścieżkę, która jest dla Ciebie ważna, związana z Twoimi pragnieniami, to po prostu działaj, koniecznie wizualizuj swój cel, pracuj intensywnie, udoskonalaj swoje działania, a nagroda jest tylko kwestią czasu.

 

 

 

 

 

selfedu24TAGIselfedu24
self-coaching rozwój zawodowy mistrzostwo
selfedu24KOMENTARZEselfedu24
selfedu24INSTAGRAMselfedu24

@selfedu24.pl
Copyright © 2015 Wszelkie prawa zastrzeżone, selfedu24.pl
Projekt i wykonanie: skyagency.pl - strony internetowe