SelfEdu24 by Aneta Lange-Kępczyńska

Zaloguj
„Głupiec” dla mędrca wzorem

„Głupiec” dla mędrca wzorem - paradoks życia

Przypuszczam, że każdy z Was jest w stanie odnaleźć w swoim otoczeniu co najmniej jedną osobę z wiedzą i doświadczeniem, która nie docenia swoich umiejętności, a także ignoranta, który - pomimo niskich kompetencji - bryluje w środowisku, będąc przekonanym/ą, że jest ekspertem w danej dziedzinie. Jaki z tego morał? O tym później…

Zjawisko, które opisałam powyżej, jest znane w psychologii już od kilkunastu lat jako efekt Krugera-Duninnga. Dwóch naukowców - Justin Kruger i David Dunning potwierdziło je w swoich badaniach, za co otrzymali nagrodę Ig Nobla.

Hipoteza ich zakłada, że osoby niekompetentne mają tendencję do zawyżania własnych umiejętności, ponieważ nie potrafią ocenić zarówno swojego poziomu zdolności, jak i u innych osób. Na testach z humoru, gramatyki i logicznego myślenia, przeprowadzonych przez naukowców na grupie studentów psychologii, osoby o niskich kwalifikacjach rażąco przeceniły swoje osiągnięcia. Pomimo uzyskanych ok. 12 na 100 możliwych punktów, oszacowały swój wynik końcowy na poziomie 62. Efekt ten można określić iluzją kompetencji, która wynika z ich niewiedzy. 

Inaczej wygląda kwestia u ludzi wysoko wykwalifikowanych, którzy mają świadomość swoich granic wiedzy oraz zdają sobie sprawę z tego, ile jeszcze muszą się nauczyć, aby osiągnąć poziom ekspercki. To często wpływa negatywnie na ich samoocenę. No właśnie, i tu zbliżamy się do sedna sprawy.

Poznałam w swoim życiu wiele ambitnych osób, część z nich ze skłonnościami do nadmiernego perfekcjonizmu (znajdującego swoje źródło jeszcze w okresie dorastania), które mają zaniżoną samoocenę, spowodowaną brakiem pewności siebie i wiary w swoje możliwości. Koncentrują się głównie na swoich słabościach i odczuwają niespełniony apetyt na wiedzę. Dostrzegają głównie to, co muszą jeszcze nadrobić, uzupełnić, rozszerzyć, a wskazanie 10 kluczowych swoich silnych stron zdaje się dla nich nie lada wyzwaniem. Inni z kolei osiągają sukces, nie zważając na swoje niedobory wiedzy. Mocno prą do przodu, bez bagażu zbędnych kompleksów, podążają z poczuciem spełnienia i realizacji swoich ambicji.

Morał z tego taki, że „nie ma tak przeciętnego człowieka, od którego mędrzec nie mógłby się jeszcze czegoś nauczyć” (cyt. Johanna Wolfganga von Goethe).  

Zatem odwagi i do dzieła! Zacznijcie od listy swoich mocnych stron! :)

Więcej informacji na temat efektu Krufera-Duninnga

selfedu24TAGIselfedu24
coaching; self-coaching pewność siebie samoświadomość efekt Krugera-Duninnga
selfedu24KOMENTARZEselfedu24
selfedu24INSTAGRAMselfedu24

@selfedu24.pl
Copyright © 2015 Wszelkie prawa zastrzeżone, selfedu24.pl
Projekt i wykonanie: skyagency.pl - strony internetowe