SelfEdu24 by Aneta Lange-Kępczyńska

Zaloguj
Bajki na dobranoc

Bajki na dobranoc - ale po co?

„Ciemnego pokoju nie trzeba się bać, bo w ciemnym pokoju czar może się stać…” – pamiętam z jaką ekscytacją słuchałam tej bajki, kiedy rodzice czytali mi ją na dobranoc. Do dziś uwielbiam ten zbiór opowieści i wierszyków, które dostała w prezencie moja mama na trzecie urodziny, a dziś ja czytam je swojej córeczce. Dlaczego to robię?

Razem z mężem pielęgnujemy zwyczaj czytania dziecku bajek na dobranoc, z wielu powodów:

Bliskość i bezpieczeństwo
To cudowna chwila – zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Skoro nawet w wieku dorosłym pozostają w naszej pamięci obrazy z wczesnego dzieciństwa, kiedy słuchaliśmy bajek,  a także pamięć o emocjach, które wówczas nam towarzyszyły, to wskazuje, jak ważną rolę one odgrywały.  To czas spędzony razem, który wzmacnia więź dziecka z rodzicem, relaksuje i pomaga w zasypianiu, wpływając korzystnie na rozwój malucha.

Poskromienie lęków
Bajki redukują nie tylko napięcie rodzica, ale również pomagają dziecku oswoić się z sytuacjami, które wywołują u niego lęk, np. ciemny pokój, czy wizyta u dentysty. Odpowiedni dobór bajek może pomóc maluchowi przezwyciężyć różne negatywne emocje. Gdy usłyszy, że jego ulubiony bohater uporał się z podobnym problemem, łatwiej mu będzie stawić mu czoła. Poza tym sama świadomość, że inne dzieci, czy ulubieni bohaterowie przeżywają podobne sytuacje i zmagają się z różnymi trudnościami, ułatwia dziecku akceptację swoich emocji.

Rozwój języka i swobodnego wysławiania się
Jest wiele badań naukowych, które potwierdzają, że czytanie dzieciom bajek na dobranoc wpływa korzystnie na ich rozwój intelektualny. Rozwija zdolności językowe, aktywując obszar mózgu odpowiedzialny za rozumienie obrazów oraz ich wizualizację. Wpływ ten został szczególnie zauważony u dzieci, w wieku do 5 lat.

Czytanie bajek dzieciom na dobranoc kryje w sobie niesamowitą, pozytywną moc, potwierdzoną wieloma badaniami naukowymi i warto, aby robili to oboje rodziców. W inny sposób interpretuje bajkę mama, na inne elementy w trakcie czytania zwraca uwagę tata, a właśnie ta różnorodność niesie wiele korzyści dla rozwoju umiejętności językowych dziecka.

Z uwagi na fakt, że czytanie dzieciom bajek jest często postrzegane jako czynność kobiet, dr Elisabeth Duursma z Harvard University, zwraca szczególną uwagę na korzyści płynące z czytania bajek przez ojców. Jej badania potwierdziły, że wśród dzieci, a zwłaszcza dziewczynek, którym ojcowie czytali bajki na dobranoc, zaobserwowano większy postęp w rozwoju umiejętności językowych. The Fatherhood Institute zwrócił też uwagę, że u dzieci, którym ojcowie czytają regularnie, zaobserwowano lepsze zachowanie i koncentrację w przedszkolu, a także wyższe wyniki z matematyki.

Więcej:

http://www.telegraph.co.uk/men/fatherhood/five-reasons-why-dads-should-read-to-their-children-more/
 

selfedu24TAGIselfedu24
rozwój dziecka psychologia wychowania czytanie bajek
selfedu24KOMENTARZEselfedu24
selfedu24INSTAGRAMselfedu24

@selfedu24.pl
Copyright © 2015 Wszelkie prawa zastrzeżone, selfedu24.pl
Projekt i wykonanie: skyagency.pl - strony internetowe