SelfEdu24 by Aneta Lange-Kępczyńska

Zaloguj
5 dobrych rad na Dzień bez Śmiecenia

5 dobrych rad na Dzień bez Śmiecenia

Czy chronisz swoją Ziemię? Odpowiedz sobie na 5 prostych pytań. Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się…?

1. Wylać resztkę syropu, czy innego lekarstwa do sedesu lub wyrzucić tabletki do kosza? 

Pamiętaj, aby tego nigdy nie robić. Substancje chemiczne zawarte w lekach, które dostaną się do gleby, czy wód gruntowych degradują nasze środowisko, zatruwając życie roślin i zwierząt. Co gorsza, ich działanie jest długotrwałe, może utrzymywać się nawet kilkadziesiąt lat. Na przyszłość niedokończone lub przeterminowane lekki oddaj do apteki, utylizując je w specjalnym do tego pojemniku. 

2. Wyrzucić zużyte baterie do kosza?

To kolejne niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia i środowiska. Baterie zawierają również szkodliwe związki, które z chwilą dostania się do organizmu mogą powodować zatrucia, a nawet śmierć. Malutka bateria wielkości guzika może skazić 400 litrów wody! Na przyszłość baterie wyrzuć do specjalnych do tego pojemników, zazwyczaj znajdujących się w sklepach z elektroniką, galeriach handlowych, czy urzędach, bądź do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. 

3. Twoje dziecko zepsuło lub znudziło się zabawką zdalnie sterowaną, co z nią zrobiłeś? 

Wyrzucenie jej do kosza to z pewnością najgorszy pomysł, zagrażający środowisku. Podobnie jak sprzęt AGD zawiera w sobie szkodliwe związki. Wszelkie elektrośmieci najlepiej oddaj do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

4. Jak dużo niedopałków po papierosach leży rozrzuconych w Twoim otoczeniu?

Palenie papierosów to fatalny w skutkach nawyk, ale jeśli musisz to robić, niedopałki wyrzuć do kosza. Niestety są one najczęstszym śmieciem na plaży, a filtry, czy resztki zawartego w nich tytuniu są toksyczne dla ryb, czy innych zwierząt morskich.

5. Co robisz z przepaloną żarówką energooszczędną?

Uwaga, zawiera w sobie rtęć! Nie zatruwaj środowiska, w którym przebywasz. Utylizuj tylko do miejskich pojemników na elektroodpady lub punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Podobnie jak w przypadku sprzętu AGD zazwyczaj w centrach handlowych znajdziesz specjalne pojemniki na elektrośmieci. 

selfedu24TAGIselfedu24
ochrona środowiska leki
selfedu24KOMENTARZEselfedu24
selfedu24INSTAGRAMselfedu24

@selfedu24.pl
Copyright © 2015 Wszelkie prawa zastrzeżone, selfedu24.pl
Projekt i wykonanie: skyagency.pl - strony internetowe